Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Co oznacza kontrolka ABS i co robić, gdy się świeci?

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 31 sek.

ABS to system, który jest uruchamiany podczas hamowania. Jeśli coś zakłóca jego działanie, na desce rozdzielczej pojawia się kontrolka ABS. Co oznacza i czy zawsze jest to awaria? Odpowiadamy.

Każda kontrolka, która nagle zaczyna świecić na desce rozdzielczej, budzi obawy kierowcy i automatycznie kojarzy się tylko z jednym: z kolejnymi wydatkami na jakąś naprawę. Choć często jest to zgodne z prawdą, nie należy generalizować tego zjawiska – zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzi kontrolka ABS. Co oznacza jej podświetlenie? Czy auto nadaje się do dalszego użytkowania, czy też powinno jak najszybciej trafić do warsztatu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. Sprawdź.

Kontrolka ABS – co oznacza?

ABS (ang. Anti-lock Braking System) to jeden z elementów systemu bezpieczeństwa aktywnego. W dużym uproszczeniu, jego działanie sprowadza się do zapobieganiu blokowaniu kół podczas gwałtownego hamowania. Ma na to celu zapewnienie kierowcy większej kontroli nad samochodem w awaryjnej sytuacji poprzez obniżenie ciśnienia w hamulcach, a tym samym skrócenie drogi hamowania i zmniejszenie ryzyka wpadnięcia w poślizg.

Dlaczego kwestia blokowania kół podczas hamowania ma tak duże znaczenie? Standardowo, po naciśnięciu pedału hamulca koła obracają się coraz wolniej aż do całkowitego wytracenia prędkości i zatrzymania. Przez cały czas zachowują jednak przyczepność, a zatem można nimi normalnie sterować przy użyciu kierownicy. 

Gdy koła ulegną zablokowaniu, przestają się poruszać i tracą przyczepność. W rezultacie pojazd przestaje reagować na działania kierowcy – wpada w poślizg, którego skutku nie sposób przewidzieć. Na szerokiej i pustej drodze być może skończy się to jedynie obróceniem samochodu. Jeśli na tej wymuszonej, wydłużonej drodze hamowania będą znajdować się jakieś przeszkody (np. inne auta, drzewa lub barierki rozdzielające pasy jezdni), pojazd z dużym prawdopodobieństwem w nie uderzy, a szanse na uniknięcie tego będą niewielkie.

System ABS już od dawna stanowi standard w nowych samochodach. W Polsce obowiązek jego posiadania dotyczy wszystkich samochodów wprowadzonych na rynek od 1 lipca 2006 roku – na mocy unijnych przepisów.

Jeśli ABS działa bezawaryjnie, nawet nie czujesz tego podczas jazdy. Możesz jedynie zaobserwować wibrowanie pedału hamulca po jego nagłym wciśnięciu. Przez cały czas system diagnostyki pokładowej czuwa nad tym, by ABS działał bez zarzutu. Jeśli czujniki wykryją potencjalną nieprawidłowość, od razu o tym informują i kontrolka ABS zapala się w czasie jazdy. 

Po czym ją rozpoznać? W większości przypadków symbol ABS ma formę napisu umieszczonego w kółku z dwoma łukami po bokach. Na pierwszy rzut oka może przypominać szczęki hamulca bębnowego.

Czułość czujników ABS jest zwykle dość wysoka ze względu na duże znaczenie tego systemu dla bezpieczeństwa kierowcy oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu nie należy od razu panikować, gdy ABS się świeci. Należy jednak koniecznie sprawdzić, na czym polega ewentualny problem.

Poniższe wskazówki wyjaśnią, co oznacza kontrolka ABS w różnych scenariuszach, i zasugerują możliwe rozwiązania problemu.

Co się dzieje, gdy świeci się kontrolka ABS?

Co oznacza kontrolka ABS? Zazwyczaj jest to znak awarii układu hamulcowego, a dokładniej właśnie ABS-u służącego do zapobieganiu blokowaniu kół podczas hamowania. Może ona dotyczyć różnych elementów tego systemu.

Przykładowo, gdy kontrolka ABS świeci na desce rozdzielczej, może to oznaczać, że masz do czynienia z awarią czujnika prędkości obrotowej kół. Jego rolą jest dostarczanie informacji o tym, na jakim poziomie utrzymuje się ten parametr. Dane są przekazywane bezpośrednio do systemu ABS, aby ten odpowiednio zareagował i w razie potrzeby przejął kontrolę nad procesem hamowania.

Czujnik jest umieszczany zazwyczaj w piaście koła, a jego praca to mierzenie prędkości obrotu i synchronizacja danych z ABS. Jeśli system wykryje nieprawidłowości, zmniejszy ciśnienie w układzie hamulcowym, by wyrównać wartości na poszczególnych kołach. Gdy czujnik zostanie uszkodzony, na desce rozdzielczej świeci się kontrolka ABS.

Inną, równie często występującą usterką tego systemu jest niesprawna pompa ABS lub zawór. Gdy czujniki pracują prawidłowo i przekazują informacje o prędkości kół, swoje działanie powinien rozpocząć hydrauliczny zawór zmniejszający lub zwiększający ciśnienie płynu hamulcowego w kołach. Z czasem wszystko jednak zużywa się i nie inaczej jest z zaworami oraz z pompą. W przypadku awarii tych elementów na desce rozdzielczej również zauważysz, że kontrolka ABS ciągle świeci.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Świecąca kontrolka ABS – czy można jeździć autem?

Gdy świeci się kontrolka ABS, oznacza to z dużym prawdopodobieństwem, że system odpowiedzialny za kontrolę nad blokowaniem kół podczas hamowania nie działa tak, jak powinien. Teoria mówi, że jazda z tego typu uszkodzeniem jest możliwa, ponieważ nie wpływa na działanie układu napędowego. Praktyka pokazuje jednak, że radykalnie obniża to bezpieczeństwo jazdy.

Przy takiej usterce układ hamulcowy będzie co prawda działać prawidłowo, ale do czasu. Gdy wjedziesz na mokrą, ośnieżoną lub nierówną powierzchnię, naciśnięcie na pedał hamulca sprawi, że koła się zablokują. W rezultacie najpewniej stracisz panowanie nad pojazdem. Zablokowane koła uniemożliwiają bowiem poprawne skręcanie oraz wykonywanie manewrów w celu uniknięcia uderzenia w przeszkodę.

Co do jazdy z nieaktywnym systemem ABS, to nie ma oczywiście odgórnego zakazu poruszania się po drogach w takiej sytuacji. Trzeba jednak przyznać, że tego typu praktyki są objawem skrajnego braku odpowiedzialności ze strony osoby kierującej pojazdem. 

Świecąca kontrolka ABS to bowiem oznaka tego, że podczas hamowania możesz bardzo łatwo utracić kontrolę nad autem i uderzyć w przeszkodę, która znajdzie się na drodze hamowania. Jeśli będzie nią drzewo lub element infrastruktury drogowej, można zaszkodzić tym tylko sobie. Równie dobrze tą przeszkodą może jednak być inny kierowca – jadący przepisowo i dbający o stan techniczny swojego samochodu. Jeśli więc zauważysz, że świeci kontrolka ABS, bez zbędnej zwłoki odwiedź zaufany warsztat samochodowy. Po podpięciu do urządzenia diagnostycznego szybko okaże się, z jakim problemem masz do czynienia.

Czy można w jakiś sposób samodzielnie usunąć migającą kontrolkę ABS? Jeśli chcesz, żeby przestała świecić, musisz po prostu naprawić usterkę, która wywołała taką reakcję systemu. Gdy awaria zostanie zażegnana, kontrolka automatycznie przestanie świecić, a Ty będziesz się znowu cieszyć bezpieczną oraz komfortową jazdą. W przeciwnym razie nastaw się na to, że alarmujący sygnał nie ustanie samoczynnie. 

Warto też wiedzieć, że niesprawny system ABS jest często przyczyną poważnego uszkodzenia ogumienia. Gdy koła nie kręcą się tak, jak powinny, ścieranie bieżnika nie jest prawidłowe. Nie tylko wpływa to na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, ale też może oznaczać kolejny wypadek, bo opony zużyją się szybciej niż powinny.

Kontrolka ABS świeci? To nie zawsze oznaka awarii!

Jeśli w Twoim samochodzie pojawi się świecąca kontrolka ABS, to znak, że należy podejść do tematu bardzo poważnie. Konsekwencje zignorowania tego symbolu mogą bowiem okazać się tragiczne i mowa tu nie tylko o zniszczeniu auta, lecz również o zagrożeniu dla ludzkiego zdrowia i życia.

O ile tylko masz taką możliwość, jak najszybciej odwiedź warsztat, aby zdiagnozować problem. Jeśli nie możesz zrobić tego od razu, zwróć szczególną uwagę na sposób hamowania, który powinien wyglądać nieco inaczej niż zwykle.

Standardowo, gdy ABS jest w pełni sprawny, należy nacisnąć jednocześnie pedał hamulca i sprzęgła, aby awaryjnie zahamować. Brak tego systemu oznacza konieczność wykonania tzw. hamowania pulsacyjnego, które polega na jak naprzemiennym wciskaniu hamulca i puszczaniu go – najszybciej, jak to możliwe. Chociaż nie zastąpi to działania ABS-u, to może zwiększyć kontrolę nad autem, zanim wpadnie w poślizg.

Równie dobrze może się okazać, że ABS się świeci, ale jest to po prostu błąd systemu. Co istotne, kontrolka ABS zapala się w czasie jazdy również wtedy, gdy poziom płynu hamulcowego jest zbyt niski. Jego uzupełnienie powinno zatem rozwiązać problem.

Może zdarzyć się również tak, że wszystko jest sprawne (co potwierdzi mechanik samochodowy), a kontrolka ABS zapala się w czasie jazdy. Co zrobić w takiej sytuacji? Niestety, ale będziesz potrzebować pomocy profesjonalisty, który ręcznie skasuje błąd. Tego typu problem może wynikać z różnych czynników i tak naprawdę ciężko podać jednoznaczną przyczynę tego, dlaczego świeci się kontrolka ABS.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy z OC od LINK4

Jeśli kontrolka ABS ciągle świeci, istnieje wysokie ryzyko wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia na drodze. Wystarczy, że spadnie deszcz albo zaskoczy Cię przymrozek i gotowe – koła blokują się na śliskiej nawierzchni, wpadasz w poślizg i uderzasz w czyjś samochód. W takiej sytuacji pomocny okaże się Pakiet OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. 

Ubezpieczenie pokryje nie tylko finansowe koszty szkód wyrządzonych innym osobom na skutek takiej kolizji. Pamiętaj, że ze swojego OC nie otrzymasz odszkodowania na naprawę swojego samochodu, jeżeli jesteś sprawcą wypadku. Jednak w ramach Pakietu OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony możesz liczyć na holowanie swojego pojazdu na dystansie do 100 km od miejsca wypadku, nawet jeśli to Ty spowodowałeś wypadek

Podsumowanie

Co oznacza kontrolka ABS? Czy można jeździć autem, jeśli pojawi się na desce rozdzielczej? Jaka naprawa może okazać się konieczna? Artykuł powinien rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym tematem. 

Przyczyną tego typu zjawiska jest uszkodzenie czujnika, pompy lub zaworów hydraulicznych. Ze względu na istotną rolę, jaką w prawidłowym działaniu pojazdu odgrywa system kontroli hamowania, nie należy zwlekać z diagnozą usterki. Pamiętaj, że niesprawny ABS to duże ryzyko wpadnięcia w poślizg oraz zderzenia z innym pojazdem lub przeszkodą, która  znajduje się na drodze.

Jeśli więc zauważysz, że kontrolka ABS ciągle świeci, skontaktuj się z mechanikiem i umów na wizytę. Tylko szybka pomoc fachowca pomoże Ci przywrócić bezpieczeństwo oraz pełny komfort jazdy.

W kwestii bezpieczeństwa, oprócz dbania o dobry stan techniczny samochodu trzeba też zaopatrzyć się w polisę komunikacyjną. Oczywiście prawo reguluje, że jako właściciel pojazdu musisz mieć OC, ale warto też zainteresować się tym, co oferuje AC.

Czy najtańsze ubezpieczenie OC oraz autocasco znajdziesz w LINK4? Aby to sprawdzić, wystarczy tylko, że skorzystasz z kalkulatora, który pomoże Ci we wstępnym wyliczeniu wysokości składki. Zapewnimy profesjonalne podejście, a dzięki naszej ochronie będziesz czuć się bezpiecznie na drodze.

Pamiętaj, że jedynie odpowiednio dobrany do potrzeb pakiet OC + AC jest w stanie zagwarantować skuteczne uniknięcie konsekwencji finansowych, które mogą pojawić się po zdarzeniach drogowych z Twoim udziałem. 

Zachęcamy do skorzystania z kalkulatora LINK4. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących wyboru odpowiedniego rozwiązania zadzwoń na infolinię LINK4 dostępną pod numerem 22 444 44 44 i skorzystaj z pomocy konsultantów, lub osobiście spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4. Dzięki temu dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz, by wybrać ubezpieczenie w pełni zgodne z Twoimi indywidualnymi potrzebami. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

FAQ – często zadawane pytania

Dlaczego kontrolka ABS może się świecić?

Może to być skutkiem m.in. awarii czujnika prędkości obrotowej kół, pompy ABS lub zaworu. Równie dobrze ona świadczyć o zbyt niskim poziomie płynu hamulcowego.

Czy mogę kontynuować jazdę, gdy kontrolka ABS się świeci?

Teoretycznie tak, gdyż prawo tego nie zabrania. Musisz jednak mieć świadomość tego, jakie zagrożenie niesie za sobą awaria ABS-u.

Jakie są możliwe konsekwencje ignorowania świecącej kontrolki ABS?

Niedziałający ABS może doprowadzić do poślizgu i groźnego w skutkach wypadku. Bez tego systemu koła mogą się bowiem zablokować na śliskiej nawierzchni, przez co auto straci przyczepność.

Czy mogę samodzielnie naprawić problem z kontrolką ABS, czy potrzebuję pomocy mechanika?

O ile uzupełnienie poziomu płynu hamulcowego nie pomoże, najlepiej nie ryzykować. Wizyta w warsztacie może okazać się mało kosztowna, a jednak zapewni poczucie bezpieczeństwa.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20