Co to jest launch control?
Zastanawiasz się, w jaki sposób na co dzień pomaga Ci launch control, co to jest za system i dlaczego definiuje on sportowy charakter aut? W LINK4 prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Spis treści:
1. Launch control – co to takiego?
2. Jak działa launch control?
3. Procedura startu – jak zrobić ją w swoim samochodzie?
4. Teraz już wiesz, co to jest launch control!
Wśród kierowców znajduje się spora grupa osób, które cenią sobie przyspieszenie podczas startu. Jest to fantastyczne uczucie, które gwarantuje mnóstwo emocji i zastrzyk adrenaliny. Większość osób twierdzi jednak, że chcąc uzyskać satysfakcjonujący efekt, potrzebujesz auta z manualną skrzynią biegów. Otóż nic bardziej mylnego.
Dzięki dzisiejszej technologii posiadamy narzędzia i rozwiązania elektroniczne, które nawet w przypadku automatycznych skrzyń biegów gwarantują niezapomniane wrażenia! Sprawdź, co to jest launch control, jak wygląda procedura startu, jak zrobić program maksymalnego przyspieszenia przy manualnej skrzyni biegów i kiedy warto go używać.
Launch control – co to takiego?
Launch control to tzw. program maksymalnego przyspieszenia. Wspiera on zatem start samochodu z miejsca, maksymalizując tempo zwiększania prędkości. Procedura startu wykorzystywana jest najczęściej w przypadku automatycznych skrzyń biegów, ponieważ pozwala ona manipulować obrotami silnika w taki sposób, by uzyskać jak najlepszy wynik w trakcie startu z wykorzystaniem launch control. Co to oznacza dla kierowców manualnych skrzyń biegów? Nie powinni oni bagatelizować pojazdów z automatyczną skrzynią biegów, gdyż mogą one zaskoczyć.
Launch control to system, który najczęściej spotykany jest w samochodach marki premium, business lub sport. Zaliczamy do nich m.in. takie auta jak mocniejsze wersje Nissana, BMW, Mercedes AMG, Mitsubishi Evo, Lotus, Ferrari, czy konstrukcje marki koncernu VAG. Co ciekawe, pierwszy raz procedura startu została wykorzystana w Ferrari F355 w 1997 roku. Efekty nie były satysfakcjonujące, lecz konstruktorzy nie porzucili tego pomysłu, co pozwoliło z czasem i rozwojem technologii dopracować go do perfekcji.
Czy procedura startu występuje w autach z manualną skrzynią biegów?
Nie, ponieważ nie miałoby to większego sensu. Podczas prowadzenia auta z manualną skrzynią biegów odpowiada człowiek. To on więc decyduje o tym, czy zmieni dany bieg na wyższy, czy jednak będzie przyspieszać wraz z rosnącymi obrotami silnika.
W samochodach z manualną skrzynią biegów wystarczy po prostu tzw. strzał ze sprzęgła. Jest to jednoczesne wciśnięcie pedału gazu i sprzęgła z wrzuconym pierwszym biegiem. Po odpuszczeniu sprzęgła auto natychmiast ruchy z pełną siłą.
Biorąc jednak pod uwagę zaawansowanie technologiczne współczesnych aut, znajdziemy zastosowanie launch control dla aut z manualną skrzynią biegów. Aktywacja procedury poprawi warunki startu, regulując system odpowiedzialny za sterowanie turbosprężarką. W innym wypadku nie pompuje ona ciśnienia, gdy samochód stoi na biegu jałowym, co powoduje opóźnienie startu z pełną mocą. Ciężej jest również kierowcy uzyskać zadowalający moment obrotowy silnika z zachowaniem przyczepności.
Sposób użycia:
Launch control wykorzystuje komputer pokładowy, który aktywuje się w momencie wciśnięcia sprzęgła, wrzucenia pierwszego biegu i dociśnięcia pedału gazu do przysłowiowej podłogi. Po osiągnięciu progu 5 tys. obr./min. puść sprzęgło, a elektroniczna procedura startu pomoże Ci opanować dalszy proces.
Sprawdź również: Układ ASR – co to jest oraz jak działa system kontroli trakcji?
Jak działa launch control?
Launch Control to nowoczesny system elektroniczny. Przy równoczesnym wciśnięcia gazu i hamulca podnosi on obroty silnika, zaś podczas odpuszczania hamulca dba o to, by auto utrzymało właściwą trakcję. Kierowca musi jedynie utrzymać kierownicę i gaz, co jest o wiele prostsze i bezpieczniejsze.
Warto wiedzieć:
Każda marka motoryzacyjna ma inny sposób aktywacji systemu launch control. Cechą wspólną dla jest jednak wciśnięcie pedału gazu i hamulca oraz odpuszczania tego drugiego w odpowiednim momencie. Procedura startu jest też zabezpieczona przed przypadkowym uruchomieniem (co stanowiłoby zagrożenie, np. w warunkach miejskich). Otóż może ona zostać włączona wyłącznie wtedy, gdy całość procesu zostanie wykonana zgodnie z założeniami.
Zalety launch control
Nie codziennie ruszasz ze świateł z tak dużym zaangażowaniem. Ciężko więc nazwać launch control przydatnym systemem. Jest to raczej dodatek dający frajdę w konkretnych sytuacjach. Pozwala on zmierzyć realne osiągi auta na torze (ściganie się ze świateł jest prawnie zabronione i może zostać surowo ukarane).
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Procedura startu – jak zrobić ją w swoim samochodzie?
Szczegółowe informacje na temat tego, jak wygląda procedura startu w danym aucie, znajdziesz w jego instrukcji obsługi. Jeśli nie masz takiej dokumentacji, skorzystaj z materiałów dostępnych na stronie danego producenta lub skonsultuj się z serwisem, ew. dealerem. Udzieli on szczegółowych odpowiedzi, ponieważ każdy model samochodu może wymagać nieco innego zachowania.
Przykład:
Gdy w aucie XYZ trzeba użyć pedału gazu i hamulca, to w samochodzie ZYX wystarczy zmienić tryb skrzyni na sport. Niektórzy producenci wymagają też dezaktywacji ręcznej systemu ESP – zabezpieczając się tym samym przed odpowiedzialnością za niewłaściwe zachowanie na drodze lub spowodowanie kolizji/wypadku. Kierowca w końcu świadomie podejmuje decyzje o tym, z których funkcji auta korzysta w danym momencie.
Uwaga! Miej na uwadzę fakt, że częste korzystanie z launch control ma negatywny wpływ na żywotność podzespołów – szczególnie sprzęgła. Chociaż nad całym procesem panuje komputer, sprzęgło zwalniane jest przy bardzo wysokich obrotach. Nie jest więc to jego naturalna pozycja.
Czego się wystrzegać?
Nie posiadasz auta z launch control? Nie symuluj więc jego użycia, gdyż jest to ogromne obciążenie dla skrzyni biegów i sprzęgła. Mogą one ulec poważnej i wyjątkowo kosztownej w naprawie awarii.
Przeczytaj także: Co to jest ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) i jak działa? Wyjaśnia ekspert
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Teraz już wiesz, co to jest launch control!
Wiesz już, co to launch control? Jest to system wspierający dynamiczne ruszanie z miejsca, co bez wątpienia przypadnie do gustu miłośnikom sportowego charakteru aut z klasy premium, sport i business. Bywa on niezwykle przydatny, by maksymalizować osiągi pojazdu i żeby jazda autem była po prostu przyjemniejsza. Ma on jednak dużo większe znaczenie dla kierowców pojazdów z automatyczną skrzynią biegów – o czym pewnie wiesz już wszystko z powyższego materiału. Wiesz, jak powinna zostać wykonana procedura startu, co to jest i kiedy należy z nią uważać. Nie zapomnij więc o odpowiednim ubezpieczeniu swojego auta.
Sprawdź także: OC Lublin, ubezpieczenie KIA
W LINK4 udostępniamy wygodny przelicznik OC, który w zaledwie krótką chwilę udostępni Ci wycenę. Wystarczy uzupełnić kilka najistotniejszych informacji na temat ubezpieczanego samochodu i swoich danych. Strona LINK4 przeprowadzi Cię krok po kroku, by w zaledwie krótką chwilę przeliczyć wartość i koszt polisy ubezpieczenia.
Masz pytania? Skorzystaj z naszego wsparcia. Konsultanci LINK4 są do Twojej dyspozycji pod numerem telefonu (22) 444 44 44. Możesz też wypełnić formularz kontaktowy. Chętnie podzielimy się z Tobą wiedzą i zagwarantujemy kompleksową pomoc z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20