Auta na gaz – jaki model warto kupić? Zestawienie
Masz dość ciągle rosnących cen benzyny i oleju napędowego? Szukasz taniej, a zarazem wygodnej w eksploatacji alternatywy? W takim razie rozważ zakup auta na gaz! W artykule opisaliśmy najciekawsze modele takich samochodów.
Spis treści
1. Auto na gaz. Jakie powinno być?
2. Auto na gaz. TOP 4 propozycje
3. Jaki samochód na gaz warto wybrać? Podsumowanie
Przez jakiś czas krążyła wśród kierowców opinia, że tanie samochody z gazem nie są warte uwagi. Były to raczej starsze modele, często w złym stanie technicznym. Jednak instalacje LPG zyskały na popularności, od kiedy zaczęły być montowane przez producentów w fabrycznie nowych modelach. Jakie zatem cechy powinien mieć samochód na gaz, by był wart Twojego zainteresowania?
Auto na gaz. Jakie powinno być?
Zanim kupisz używany samochód na gaz, dokładnie sprawdź: stan techniczny pojazdu, jego dokumenty oraz historię użytkowania. Oto krótka lista tego, na co zwrócić uwagę przed zakupemauta na gaz, by potem nie żałować dokonanego wyboru.
Wpis w dowodzie rejestracyjnym
Po pierwsze sprawdź, czy w dowodzie rejestracyjnym interesującego Cię auta znajduje się wpis dotyczący zainstalowania instalacji gazowej. Taka informacja zostaje umieszczona w nim po tym, jak specjalistyczny warsztat dokona instalacji butli oraz reszty osprzętu. Po takim zabiegu właściciel pojazdu otrzymuje stosowne dokumenty, z którymi udaje się do wydziału komunikacji.
Zobacz też: Pierwszy samochód. Co warto kupić dla młodego kierowcy? TOP 5 propozycji
Kwestia ta ma duże znaczenie, gdyż może zdarzyć się, że ktoś próbuje sprzedać Ci auto z własnoręcznie założoną instalacją, co jest bardzo niebezpieczne i grozi uszkodzeniem auta, a w niektórych wypadkach nawet wybuchem. Poza tym bez wpisu w dowodzie rejestracyjnym auto nie przejdzie okresowego przeglądu technicznego.
Niezbędne dokumenty
Przed zakupem auta zasilanego LPG, sprawdź także dokładnie wszystkie dokumenty, jakie posiada jego obecny właściciel. Ważny jest wyciąg ze świadectwa homologacji oraz atest zbiornika na gaz, jaki zainstalowany został w danym pojeździe. Sprawdź także dokładną datę kolejnej legalizacji instalacji.Może się okazać, że termin się zbliża. Jej koszt lub montaż nowej może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
Poza tym, jeśli dokumentacja nie będzie kompletna, to możesz mieć problem z rejestracją pojazdu, pozytywnym przejściem przeglądu technicznego i wykupieniem ubezpieczenia OC. Dlatego też, gdy sprzedający nie ma wszystkich dokumentów, zrezygnuj i poszukaj innej okazji. Szczególnie uważaj też na podejrzanie tanie samochody z gazem. Gdyż mogą być niesprawne techniczne lub mieć niekompletną dokumentację.
Data montażu instalacji
Jest to bardzo ważny szczegół, który może dużo powiedzieć o powodzie sprzedaży auta. Gdy sprzedawany samochód ma świeżo zainstalowaną instalację, może to oznaczać, iż jest ona słabej jakości. A zainstalowana została tylko po to, by uatrakcyjnić ofertę. Natomiast stara instalacja w aucie może oznaczać kłopoty techniczne i związane z tym koszty.
W takiej sytuacji powinieneś zdecydować się na inny egzemplarz lub za zgodą właściciela udać się do warsztatu na inspekcję instalacji LPG. Jeżeli się nie zgodzi, to w większości przypadków oznacza, że ma on coś do ukrycia, a auto nie jest warte Twojej uwagi.
Stan techniczny instalacji LPG
Wielu właścicieli aut zaniedbuje serwisowanie instalacji gazowej. Dlatego przyjrzyj się dokładnie, jak ona wygląda. Sprawdź wszystkie przewody i skontroluj stan zbiornika. Zapytaj sprzedającego, czy dokonywane były naprawy, lub czy też wymieniane były konkretne elementy. Jeśli tak, poproś o pokazanie faktur.
Sprawdź także, jak działa instalacja LPG. Jeśli to możliwe, wykonaj jazdę próbną, podczas której zwróć uwagę na pracę silnika, zarówno w gazie, jak i na benzynie. Wszelkie szarpnięcia, palące się kontrolki czy też nierówna praca powinny wzbudzić Twoją czujność.
Auto na gaz. TOP 4 propozycje
Nasze mini zestawienie podzieliliśmy na dwie części: auta używane oraz auta fabrycznie nowe. Dzięki temu łatwiej będziesz mógł zapoznać się z zaletami i wadami danego modelu. Oto naszym zdaniem najlepsze auta na gaz w tej chwili na rynku. Wybraliśmy po dwa modele z każdej kategorii.
Tanie samochody z gazem – używane modele warte uwagi
Dacia Logan I 1.6 MPI LPG
Auto to było produkowane latach 2004-2013 i zyskało sobie przychylność kierowców. Jest tanie, proste w konstrukcji i niezawodne. Gdyby nie sukces tego modelu, z pewnością Dacia Duster nie pojawiłaby się na rynku. Jest to auto dla niewymagających klientów, gdyż nie ma bogatego wyposażenia. Charakteryzuje się też słabym zabezpieczeniem antykorozyjnym. Jednak ma bardzo duży atut: cenę. Takie auto można upolować już za około 6 tys. złotych.
Polecamy również: Jak wybrać samochód do 10 tysięcy złotych? Sprawdź, co warto kupić
Technicznie samochód ten prezentuje się całkiem dobrze. Instalacja LPG montowana była w egzemplarzach z silnikami 1.2 16V, 1.4 MPI, 1.6 MPI i 1.6 16V. Dacia Logan jest tania w eksploatacji, a części zamienne są ogólnie dostępne i niedrogie. Jest to dobry kandydat na samochód dla młodego kierowcy, albo na kolejne auto w domu.
Skoda Octavia II
Tego auta na gaz nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Jest to bardzo popularny model w naszym kraju, który nadal ma wielu zwolenników. Cenione są zwłaszcza egzemplarze z fabrycznie zainstalowaną instalacją gazową. Octavia z gazem dostępna była od 2009 do 2013 roku. Na rynku wtórnym ceny takich modeli zaczynają się od 15 tys. złotych.
Skoda Octavia II charakteryzuje się trwałą konstrukcją. Silnik 1.6 8V, wyjątkowo dobrze reaguje na gaz. Samochód ten jest żwawy i tani w eksploatacji. Jest także pojemny – zapewnia dużo miejsca w bagażniku. Części zamienne do tego modelu są tanie i łatwo dostępne.
Samochody z fabrycznym LPG – najciekawsze oferty
Obecnie gaz do samochodu montowany jest w wielu modelach. Co ciekawe nawet luksusowe marki starają się przyciągnąć w ten sposób nowych klientów. Dlatego też wybór nowych aut z LPG jest szeroki. Oto dwa naszym zdaniem najlepsze auta na gaz z tej kategorii.
Dacia Duster II TCe 100 LPG
Duster to jeden z najpopularniejszych w naszym kraju SUV-ów na gaz. Do samochodu tego przylgnęła opinia niezawodnego i taniego w eksploatacji. Za około 60 tys. złotych otrzymasz bardzo dobre i ekonomiczne auto. Odznacza się on nowoczesnym i eleganckim designem oraz możliwością szerokiego wyboru dodatkowego wyposażenia. Jest to jedna z ciekawszych na rynku propozycji napędu benzyna + gaz. Samochód ten jest jak najbardziej godzien zainteresowania.
Renault Clio 1.0 TCe LPG 100 KM
Jeżeli poszukujesz eleganckiego i nowoczesnego auta miejskiego z ekonomiczną jednostką napędową i małym spalaniem, to Clio jest dla Ciebie. Za 65 tys. złotych otrzymasz dynamiczne auto, które charakteryzuje się niskim spalaniem na poziomie 7 litrów gazu na 100 km. Przejechanie takiego dystansu będzie kosztować nie więcej niż 25 złotych. Jest to auto dla osób poszukujących wygody, elegancji i oszczędności.
Jaki samochód na gaz warto wybrać? Podsumowanie
Na rynku znajdziesz zarówno auta z drugiej ręki przerobione na gaz, jak i nowe samochody z fabrycznym LPG. Zanim zdecydujesz się na zakup, dokładnie sprawdź wybrany model. Weź pod uwagę, że profesjonalnie założona i dobrze serwisowana instalacja jest równie dobra, co fabryczna.
A gdy już będziesz cieszył się swoim nowym autem z instalacją LPG, odwiedź stronę LINK4 i zobacz, w jaki sposób możesz zabezpieczyć siebie, Twoje auto oraz bliskich. Dzięki polisom OC, AC, NNW czy też Assistance każda podróż będzie bezpieczna, a skutki ewentualnych kolizji – mniej uciążliwe dla portfela. Nie czekaj, sprawdź ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK4 lub skorzystaj z naszego kalkulatora, a w mniej niż minutę poznasz cenę składki dla Twojego auta!
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20