5 sposobów na udany zakup używanego samochodu
Zakup samochodu to poważna decyzja i niełatwe zadanie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta? Jak dokonać oględzin samochodu z zewnątrz i od wewnątrz? Kiedy udać się do mechanika lub ASO, by ustalić właściwy stan pojazdu? Gdzie szukać informacji o jego historii? Sprawdź te 5 sposobów, jak kupić używany samochód w dobrym stanie.
Poniższy tekst nie wyjaśni, jak obronić się przed oszustami, ale zwiększy szanse w tej "nierównej walce".
1. Zachowaj spokój i zadawaj pytania o stan pojazdu
Jeśli znalazłeś ofertę sprzedaży trafiającą w 100% w twoje oczekiwania, nie podejmuj pochopnych decyzji: "Tak, marzyłem o czerwonym Volkswagenie Golfie z silnikiem TDI, a do tego ten mały przebieg ... – kupuję!" STOP – nie licz na to, że jedno z pierwszych ogłoszeń, które wyszukasz, będzie tym trafionym.
Przeczytaj dokładnie treść ogłoszenia i obejrzyj zdjęcia. Niech nie zmyli cię zapewnienie, że pojazd ma mały przebieg i jest bezwypadkowy. Zanim odwiedzisz sprzedawcę, porozmawiaj z nim przez telefon, zadaj kilka podstawowych pytań:
- Czy mogę odbyć jazdę testową?
- Czy mogę sprawdzić grubość powłoki lakierniczej, skoro pojazd jest bezwypadkowy?
- Czy właściciel zgadza się na sprawdzenie samochodu w jednym ze znajdujących się w pobliżu warsztatów?
Te przykładowe pytania potrafią skutecznie zniechęcić część nieuczciwych sprzedawców.
2. Dokładne sprawdź dokumenty i pochodzenie samochodu
By sprawdzić historię pojazdu, na początek możesz skorzystać z dekodera VIN.
Do tego celu wystarczy: numer rejestracyjny pojazdu, VIN i data pierwszej rejestracji. Program wygeneruje informację o właścicielach (współwłaścicielach auta, firma/os. prywatna), przeglądach technicznych, polisie OC, pochodzeniu pojazdu (województwo), a od 2014 roku o stanie licznika. Dowiedz się wiecej o sprawdzaniu historii pojazdu tutaj.
Samochody sprowadzane z zagranicy
Łatwo też skontrolować samochody sprowadzone z:
Holandii: https://ovi.rdw.nl/;http://publiek.vwe.nl/
Szwecji: https://fordonsfraga.transportstyrelsen.se/fragapaannatfordon.aspx
Danii: http://selvbetjening.trafikstyrelsen.dk/sider/soegning.aspx
USA: https://www.vinaudit.com/
http://www.autocheck.com/consumers/gatewayAction.do?siteID=0&WT.mc_id=0 (usługa płatna)
Ponadto powinieneś sprawdzić samochód w autoryzowanej stacji obsługi, która może potwierdzić informacje o wyposażeniu, przebiegu oraz odnotowanych naprawach. Podłączenie nowoczesnych aut pod komputer pozwoli zweryfikować przebieg nie tylko po stanie licznika, a informacjach dodatkowych, jak np. uruchomienia pojazdu.
Osoby wnikliwe mogą też poszukiwać informacji na forach internetowych poświęconych poszczególnym markom/modelom aut. Pasjonaci często chwalą się, co wymienili w swoim samochodzie, a także pytają, gdzie naprawić pojazd po stłuczce.
Sprawdzanie stanu używanego samochodu warto rozpocząć od porównania go z innymi autami tego samego modelu
3. Oględziny samochodu na miejscu
Jeśli nie jesteś w stanie sprawdzić pojazdu we własnym zakresie, powinieneś poprosić o pomoc znajomego.
Oglądaj samochód z zewnątrz, sprawdź przerwy pomiędzy maską a błotnikami (powinny być równe) itd. W świetle dziennym oglądaj powłokę lakierniczą – czy poszczególne elementy nie były lakierowane.
Warto obejrzeć kilka egzemplarzy tego samego modelu – to ułatwi oględziny i da punkt odniesienia.
Sprawdź też stan ogumienia i jego datę produkcji. Po otworzeniu maski zweryfikuj numer VIN (nie każde auto ma VIN umieszczony w tym miejscu). Zwróć uwagę na spojenia blach i różnice w ich wykonaniu w poszczególnych egzemplarzach.
Nie oglądaj pojazdów w słabym świetle i podczas deszczu, w takich warunkach możemy nie dostrzec wielu mankamentów.
Przejdźmy do wnętrza. Tu zwróć uwagę na zużycie poszczególnych elementów. Ta czynność ułatwi ocenę zgodności deklarowanego przebiegu z rzeczywistym. Sprawdź: kierownicę, mieszek dźwigni zmiany biegów, stan obić foteli, nakładki na pedały i plastiki. Zarysowania lub zadrapania na elementach wnętrza nie muszą dyskwalifikować pojazdu. Mogły powstać w wyniku zatarć pierścionkami czy długimi paznokciami – auta używane przez kobiety. Wielu sprzedawców wymienia tańsze elementy na nowe, utrudniając weryfikację rzeczywistego stanu licznika. Ponadto powinieneś zajrzeć do bagażnika, sprawdzić wnękę koła zapasowego i jej okolice – tu możemy dostrzec ślady napraw blacharskich.
4. Jazda testowa
Na początku upewnij się, czy samochód ma wykupioną polisę AC i OC. Nie daj się namówić na jazdę, gdy osoba, która sprzedaje pojazd, nie jest jej właścicielem, a jedynie pośrednikiem. To też znak, że mamy do czynienia z handlarzem. (W przypadku kupna takiego samochodu osoba pośrednicząca, handlarz, nie ma nic wspólnego z zakupem auta, nie figuruje w umowie.)
Jadąc autem sprawdź koniecznie: czy z zawieszenia nie dobiegają stuki, czy nie ma luzów w układzie kierowniczym, czy pojazd jedzie na wprost po puszczeniu kierownicy, czy z silnika nie dobiegają niepokojące dźwięki. Pamiętaj, radio musi być wyłączone, a nawiew powietrza ustawiony na niski bieg, tak, by nie uśpiły twojej uwagi.
5. Oględziny samochodu w ASO
Gdy jesteś już pewny co do wyboru auta, powinieneś podjechać do punktu ASO (Autoryzowana Stacja Obsługi) i zlecić gruntowne sprawdzenie samochodu. Specjaliści nie dość, że wykonają tę usługę profesjonalnie, to wycenią koszt ewentualnych napraw lub wymiany elementów eksploatacyjnych. Do ASO powinieneś też odstawić pojazd w pierwszym etapie – gdy nie czujesz się na siłach, by wykonać wstępną ocenę jego stanu.
Zakup używanego samochodu to trudny i żmudny proces. Nie można tu liczyć na super oferty i zakup auta po promocyjnej cenie. Niestety nie ma recepty na uniknięcie oszustów. Dlatego zawsze rozważ wszystkie argumenty za i przeciw. Najpewniejszym wyborem jest odkupienie pojazdu od rodziny lub bliskiego znajomego. Niech cię nie odstraszy wyższa cena – jeśli pojazd jest w dobrym stanie, warto zapłacić za niego więcej.
Niezłym, aczkolwiek pracochłonnym, zadaniem jest samodzielny zakup auta, np. w Holandii. Wiele osób będzie zaskoczonych wyższymi przebiegami i cenami. Tak, kupując pojazd poza granicami naszego kraju zazwyczaj zapłacimy za niego więcej. Przyczyna jest prosta: oferowane u nas, sprowadzone samochody są często powypadkowe i mają przekręcane liczniki, a w konsekwencji i atrakcyjniejsze ceny. Musisz o tym bezwzględnie pamiętać, poszukując wymarzonego auta!
Autor: Piotr Szymański
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20